Mere økonomisk styrke og udvikling af egne talenter på 1. og 2. divisionsniveau. Det, håber bestyrelserne i Glostrup FK og Albertslund IF, bliver resultatet af et kommende overbygningssamarbejde mellem de to klubber.
Foreløbig er klubberne dog kun i den indledende fase, hvor mulighederne undersøges.
- Bestyrelserne i Glostrup FK og Albertslund IF har lavet en hensigtserklæring, hvor vi er blevet enige om at eftergå mulighederne for et overbygningssamarbejde, der skal omfatte 1.- og 2. senior, talenthold, U-21, U18 og U-16, siger formand for Glostrup FK, Hans-Henning Jacobsen.
Klar til marts
De to klubber har foreløbig givet håndslag på, at de i løbet af efteråret 2008 arbejder videre med planerne, der senere skal præsenteres på generalforsamlinger i begge klubber. Hvis medlemmerne siger ok, fremsendes der en ansøgning til DBU/SBU senest 1. marts 2009.
Skal producere talenter
Ifølge Hans-Henning Jacobsen handler et eventuelt samarbejde især om, at de to klubber gerne vil producere talenter til andet og tredje lag i dansk fodbold.
- Det er klart, at samarbejdet vil give os lidt mere økonomisk styrke til at løse de opgaver, vi står over for, men ellers handler det om, at begge klubber opfatter det som en kerneydelse at lave talenter til andet og tredje lag ? det vil sige til 1. og 2. divisionsniveau. Vi har holdene til hver især at kunne gøre det, for vi har et divisionshold, og i Albertslund har man et Sjællandsseriehold, som vil være en god rugekasse, hvor spillerne kan finde ud af, om talentet rækker til divisionsfodbold, siger Hans-Henning Jacobsen.
- En eventuel overbygning vil give en god balance mellem første og andet lag i klubben. I øjeblikket har vi en vis ubalance i Glostrup, fordi vores næstbedste hold ligger helt nede i Serie 3, og det samme er tilfældet med Albertslunds andethold, siger Hans-Henning Jacobsen.
Er det her første skridt på vejen mod en decideret sammenlægning?
- Man skal ikke udelukke noget over tid, men der er nogle kommunekvaler, der skal overvindes i den forbindelse, og det er i hvert fald ikke noget, der ligger lige for, fastslår Hans-Henning Jacobsen.
Vil det gerne
Også Jan Dalland fra bestyrelsen i Albertslund IF understreger, at planerne foreløbig kun er i den indledende fase.
- Vi har følt hinanden på tænderne og præsenteret os som klubber over for hinanden, for det er rart at vide, hvem man eventuelt gifter sig med.
- Det er vigtigt at slå fast, at vi foreløbig kun er i gang med at undersøge mulighederne. Vi vil det gerne, men det er ikke noget, vi bare har sagt ?go? til, siger Jan Dalland, der fastslår, at Albertslund IF vil lave en form for høring, inden planerne præsenteres på en generalforsamling,
Han peger på flere årsager til, at en overbygning vil være en god ide.
- Hvis man gerne vil have et tilbud til fodboldspillere i vores område, der kan placere sig mellem Brøndby og Lyngby, så tror jeg, det her er vejen at gå. Vi vil kunne udnytte nogle ressourcer, og desuden må vi erkende, at det er dyrt at spille konkurrencefodbold på et vist niveau. Der håber vi, at samarbejdet kan ruste os bedre økonomisk, siger Jan Dalland.
Gælder kun de ældste
Overbygningen vil ? hvis den vedtages ? udelukkende gælde de ældste hold, mens de yngste ikke vil blive berørt af samarbejdet.
Heller ikke Jan Dalland tror, at en overbygning senere vil munde ud i en sammenlægning.
- Nu ved man selvfølgelig aldrig, hvad der sker mellem Glostrup og Albertslund Kommuner i fremtiden, men jeg tror ikke på en decideret sammenlægning, og hvis det nogensinde sker, er det i hvert fald noget, der ligger meget langt ud i fremtiden, understreger Jan Dalland.